Dotyczy projektu: „Centrum Symulacji Medycznej – szansą na podniesienie jakości kształcenia” realizowanego na podstawie umowy o dofinansowanie projektu nr POWER.05.03.00-00-0018/19 w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Warsztaty pn.: Zrozumieć starość. Realizowane zgodnie z zadaniem 11. Wsparcie studentów kierunku pielegniarstwo. Warsztaty są przeznaczone dla studentów studiów stacjonarnych, pierwszego stopnia kierunku pielęgniarstwo – trzeci rok, szósty semestr.

Cel warsztatów: uwrażliwienie studentów na potrzeby i problemy osób starszych. Warsztaty realizowane będą przez personel (specjalistów w zakresie pielegniarstwa rodzinnego i chirurgicznego) Partnera w Projekcie: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach. Warsztaty odbąda się 1 go lipca 2021 roku w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej.
Tematyką warsztatów będzie charakterystyka zmian zachodzących w okresie starzenia sie organizmu człowieka. Zakładanie kombinezonu geriatrycznego w celu doznania ograniczeń, wykonanie serii zadań min. zrobienie zakupów, policzenie pieniędzy, przeczytanie artykułu, poruszanie się po schodach, założenie obuwia i zasznurowanie obuwia.
Dzięki użyciu kombinezonu geriatrycznego, osoby biorące udział w warsztatach mają okazję doznać osobiście ograniczeń fizycznych, z jakimi borykają się seniorzy każdego dnia. Kombinezon geriatryczny to narzędzie, które symuluje fizyczne ograniczenia wieku starczego. Osoba zakładająca kombinezon odczuwa zarówno ograniczenia ruchowe, w tym ograniczenia ruchomości stawów jak i ograniczenia zmysłowe (wzrokowe i słuchowe). Uczestnicy warsztatów pozyskają wiedzę, jak traktować osoby starsze, by nie czuły się zaniedbane czy dyskryminowane. Doświadczenie ograniczeń starości na własnej skórze zwiększa zrozumienie i poziom empatii w stosunku do seniorów, co wpływa korzystnie na relacje z osobami starszymi. Uczestnicy założą kombinezony a następnie wykonają serię zadań, które zmieniają postrzeganie osób starszych i ich zachowań.