logotypy UE

Aktualności

Kombinezon geriatryczny został zaprojektowany, aby pokazać jak wiele ograniczeń niesie ze sobą starość. Głównym zadaniem kombinezonu geriatrycznego jest uwrażliwienie osób młodych, przyszłych kadr medycznych oraz społeczeństwa na sytuację i potrzeby ludzi starszych oraz schorowanych seniorów.  Może założyć go każdy z nas, a to pozwala poczuć się dokładnie tak, jak czują się schorowani seniorzy. Przy użyciu kombinezonu doświadczamy problemów z chodzeniem, zginaniem się, czy też zdjęciem przedmiotu z wysokiej półki. Jest on doskonałym narzędziem dydaktycznym, z którego pomocą można przeprowadzić symulację starości. Badania z użyciem kombinezonu geriatrycznego zostały przeprowadzone w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, przez studentów kierunku pielęgniarstwo. Warsztaty przeprowadzone zostały w ramach projektu: ,, Centrum symulacji medycznej-szansą na podniesienie jakości kształcenia”.

Celem warsztatów było podniesienie świadomości i empatii wobec osób starszych oraz  doświadczenie przez uczestników warsztatów ograniczeń jakie niesie za sobą starość w zakresie podstawowych czynności życiowych takich jak: siadanie na krześle, wstawanie z łóżka, otwieranie drzwi kluczem, zmian zachodzących w ciele człowieka w podeszłym wieku tj: zgarbienie, ograniczenie ruchomości w stawach, ograniczenie mobilności, usztywnienie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz ograniczenia w narządzie wzroku oraz słuchu  pod wpływem procesu starzenia się organizmu.

Warsztaty dotyczyły treningu empatii w odniesieniu do osób starszych z wykorzystaniem kombinezonu geriatrycznego. 
Szkolenia wynikajace z Projektu, pn.:,, Centrum Symulacji Medycznej - szansą na podniesienie jakości kształcenia" ralizowane przez Partenera w Projekcie-
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlach .

Tematyka szkoleń:

specyfika diagnozowania, leczenia i rehabilitacji pacjentów w warunkach Oddziału Dziennego Psychiatrycznego. Edukacja i promowanie zdrowia psychicznego jako zadania Oddziału Dziennego Psychiatrycznego. Trening kompetencji społecznych jako element terapii pacjentów Oddziału Dziennego Psychiatrycznego. Trening funkcji poznawczych jako element terapii pacjentów Oddziału Dziennego Psychiatrycznego.  Opieka nad pacjentem leczonym w oddziale dziennym psychiatrycznym z powodu zaburzeń nastroju o podłożu organicznym.


Opieka nad pacjentem leczonym w oddziale dziennym psychiatrycznym z powodu zaburzeń osobowości.Opieka nad pacjentem leczonym w oddziale dziennym psychiatrycznym z powodu zaburzeń z kręgu nerwic i związanych ze stresem niewymagających hospitalizacji w warunkach oddziału dobowego. 


Terapia zajęciowa w rehabilitacji zaburzeń psychicznych. Metody i formy pracy z pacjentem. Ergoterapia-forma terapii wykorzystująca różne rodzaje pracy z pacjentem. Usprawnianie percepcji. Gimnastyka i różne formy aktywności fizycznej. Ludoterapia. Metody relaksacji wykorzystywane w pracy z pacjentem Oddziału Dziennego Psychiatrycznego. 


Cel zajęć:

wzbogacenie wiedzy i umiejętności studentów poprzez poznanie pracy pielęgniarki w oddziale dziennym psychiatrycznym ogólnym, pielęgnowania pacjentów leczonych z powodu zaburzeń psychotycznych, zaburzeń nastroju, zaburzeń o podłożu organicznym, zaburzeń osobowości, zaburzeń z kręgu nerwic i związanych ze stresem, nie wymagających hospitalizacji w warunkach oddziału całodobowego.
Dotyczy projektu: „Centrum Symulacji Medycznej – szansą na podniesienie jakości kształcenia” realizowanego na podstawie umowy o dofinansowanie projektu nr POWER.05.03.00-00-0018/19 w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Warsztaty pn.: Zrozumieć starość. Realizowane zgodnie z zadaniem 11. Wsparcie studentów kierunku pielegniarstwo. Warsztaty są przeznaczone dla studentów studiów stacjonarnych, pierwszego stopnia kierunku pielęgniarstwo – trzeci rok, szósty semestr.

Cel warsztatów: uwrażliwienie studentów na potrzeby i problemy osób starszych. Warsztaty realizowane będą przez personel (specjalistów w zakresie pielegniarstwa rodzinnego i chirurgicznego) Partnera w Projekcie: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach. Warsztaty odbąda się 1 go lipca 2021 roku w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej.
Tematyką warsztatów będzie charakterystyka zmian zachodzących w okresie starzenia sie organizmu człowieka. Zakładanie kombinezonu geriatrycznego w celu doznania ograniczeń, wykonanie serii zadań min. zrobienie zakupów, policzenie pieniędzy, przeczytanie artykułu, poruszanie się po schodach, założenie obuwia i zasznurowanie obuwia.
Dzięki użyciu kombinezonu geriatrycznego, osoby biorące udział w warsztatach mają okazję doznać osobiście ograniczeń fizycznych, z jakimi borykają się seniorzy każdego dnia. Kombinezon geriatryczny to narzędzie, które symuluje fizyczne ograniczenia wieku starczego. Osoba zakładająca kombinezon odczuwa zarówno ograniczenia ruchowe, w tym ograniczenia ruchomości stawów jak i ograniczenia zmysłowe (wzrokowe i słuchowe). Uczestnicy warsztatów pozyskają wiedzę, jak traktować osoby starsze, by nie czuły się zaniedbane czy dyskryminowane. Doświadczenie ograniczeń starości na własnej skórze zwiększa zrozumienie i poziom empatii w stosunku do seniorów, co wpływa korzystnie na relacje z osobami starszymi. Uczestnicy założą kombinezony a następnie wykonają serię zadań, które zmieniają postrzeganie osób starszych i ich zachowań.