W Lublinie w dniach: 20-21.10.2022 odbyła się IX Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. ,,Innowacje w praktyce” podczas której na warsztatach zaprezentowano kombinezon geriatryczny pozyskany w ramach Projektu.
Organizator Konferencji: Centrum Innowacji Naukowo-Edukacyjnych, Polska Akademia Nauk , Oddział w Lublinie
Kombinezon geriatryczny wykorzystywany jest na zajęciach z Geriatrii i pielęgniarstwa geriatrycznego, które odbywają się w Monprofilowym Centrum Symulacji Medycznej przeznaczonego dla kierunku pielęgniarstwo.
Streszczenie zgłoszone na Konferencję:
Kombinezon geriatryczny jako innowacyjna metoda badawczo-dydaktyczna doświadczania ograniczeń związanych z wiekiem.
Anna Charuta 1, Bożena Muraczyńska 1, Tamara Zacharuk2, Hanna Sposób1, Piotr Leszczyński1
1Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny w Siedlcach, Wydział Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, Instytut Nauk o Zdrowiu
2Uniwersytet Przyrodniczo - Humanistyczny w Siedlcach, Wydział Nauk Społecznych
Streszczenie
Wstęp: kombinezon geriatryczny został zaprojektowany, aby pokazać jak wiele ograniczeń niesie ze sobą starość. Głównym zadaniem kombinezonu geriatrycznego jest uwrażliwienie osób młodych, przyszłych kadr medycznych oraz społeczeństwa na sytuację i potrzeby ludzi starszych oraz schorowanych seniorów. Może założyć go każdy z nas, a to pozwala poczuć się dokładnie tak, jak czują się schorowani seniorzy. Przy użyciu kombinezonu doświadczamy problemów z chodzeniem, zginaniem się, czy też zdjęciem przedmiotu z wysokiej półki. Jest on doskonałym narzędziem dydaktycznym, z którego pomocą można przeprowadzić symulację starości. Badania z użyciem kombinezonu geriatrycznego zostały przeprowadzone w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, przez studentów kierunku pielęgniarstwo. Badania przeprowadzone zostały w ramach projektu: ,, Centrum symulacji medycznej-szansą na podniesienie jakości kształcenia”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Oś priorytetowa V, Działanie 5.3. Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych. Projekt realizowany był we współpracy z Partnerem, którym był Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach-Szpital Miejski w Siedlcach.
Cel pracy: celem badań było podniesienie świadomości i empatii wobec osób starszych oraz doświadczenie przez uczestników warsztatów ograniczeń jakie niesie za sobą starość w zakresie podstawowych czynności życiowych takich jak: siadanie na krześle, wstawanie z łóżka, otwieranie drzwi kluczem, zmian zachodzących w ciele człowieka w podeszłym wieku tj: zgarbienie, ograniczenie ruchomości w stawach, ograniczenie mobilności, usztywnienie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz ograniczenia w narządzie wzroku oraz słuchu pod wpływem procesu starzenia się organizmu.
Założenia pracy: podczas badań, z wykorzystaniem kombinezonu geriatrycznego wśród studentów kierunku pielęgniarstwo została przeprowadzona anonimowa ankieta.
Nazwa ankiety: ,,Trening empatii i świadomości w zachowaniu studentów kierunku pielęgniarstwo w odniesieniu do osób starszych”.
Dotyczyła ona treningu empatii w odniesieniu do osób starszych z wykorzystaniem kombinezonu geriatrycznego. Ankieta przyczyniła się do ocenienia, jak odczuwana jest starość w wymiarze fizycznym. Wypełniana była dwa razy przez jedną osobę. Ankieta składała się z dwóch etapów: pierwszy etap to wypełnienie ankiety przed założeniem kombinezonu geriatrycznego (grupa kontrolna), posłużyła sprawdzeniu wiedzy w zakresie postrzegania osób starszych i ich zachowań. Drugim etapem było wypełnienie ankiety po założeniu kombinezonu starości i weryfikacja doznań związanych z procesem starzenia się.
Wnioski: dowody z badań własnych sugerują, że ergonomicznie zaprojektowane kombinezony symulacji wieku starczego mają pozytywny wpływ na postawy i empatię studentów podczas interakcji z osobami starszymi. Istnieje potrzeba dalszych badań w tym obszarze.
W warsztatach udział wzięli:
dr hab. Anna Charuta, profesor uczelni, dr hab. Tamara Zacharuk, profesor uczelni, dr Bożena Muraczyńska, dr Katarzyna Kieczka-Radzikowska
Bardzo dziękujemy studentom Politechniki Lubelskiej oraz studentom Uniwersytetu Marii Curie -Skłodowskiej za udział w warsztatach.